close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Deutsche bank – kłopoty, które mogą doprowadzić do upadku?

Deutsche bank – kłopoty, które mogą doprowadzić do upadku?
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Po pierwszym kwartale 2018 roku Deutsche Bank ogłosił, że jego zyski spadły niemal o 80 procent. W związku z tym firma ogłosiła wielką reorganizację. Bank planuje znacząco ograniczyć handel akcjami i obligacjami. Deutsche Bank – kurs spadł nawet o 76 procent. Czy bank upadnie? Jak kryzys w banku wpłynie na jego klientów i pracowników?

Deutsche Bank – kłopoty, które nie zaczęły się dzisiaj. Przez ostatnie trzy lata firma była pod kreską, a jej straty w 2017 roku wyniosły prawie pół miliarda euro. Czy Deutsche Bank jako trzeci największy bank w Europie zbliża się wielkimi krokami do bankructwa? Faktem jest, że od 2010 roku już po raz czwarty błaga o pomoc. Pomimo wsparcia finansowego – które otrzymał Deutsche Bank – kurs jego akcji nie poprawił się. Dodatkowo bank ciągle dostaje różnorodne kary finansowe. Szczególnie zagrażają mu Amerykanie, którzy poprzez swój bank centralny nakładają na niego coraz to nowe zobowiązania do zapłaty. Między innymi amerykański Departament Sprawiedliwości domaga się od Deutsche Bankou 14 miliardów dolarów – a to jeszcze nie koniec.

Deutsche Bank – kłopoty i zwolnienia pracowników

Pogłoski o masowych zwolnieniach w Deutsche Banku okazują się być prawdziwe. Niemiecki gigant ma zmniejszyć zatrudnienie o 7 tysięcy osób. Ma to rzekomo pomóc w odzyskaniu rentowności przez bank. 7 tysięcy zwolnionych pracowników Deutsche Banku stanowi około 7 procent całego zatrudnienia. Zwolnienia mają dotyczyć przede wszystkim oddziałów w Azji i Stanach Zjednoczonych, a konkretnie działów odpowiedzialnych za bankowość korporacyjną.

W związku z tą gigantyczną aferą finansową, Deutsche Bank stracił na całym świecie wielu klientów. Celowo pozostawił jednak w swoich strukturach klientów firmowych i część inwestycyjną, ponieważ na niej można najwięcej zarobić. Zmiany w banku mają również dotknąć działy, które zajmują się handlem akcjami i obligacjami. Deutsche Bank poinformował także, że od teraz chce skupić się na rozwoju bankowości głównie w Europie.

Deutsche Bank. Kurs akcji – w jakim jest stanie?

Akcje Deutsche Banku są najtańsze w historii. Od połowy 2016 roku Deutsche Bank stracił 50 procent swojej wartości rynkowej. Z każdym miesiącem było tylko gorzej. Deutsche Bank – kurs jego akcji osiągnął najniższą wartość od 30 lat! Łącznie, od początku prowadzonych notowań kurs Deutsche Banku spadł o 76 procent.

W związku ze słabymi notowaniami Deutsche Banku, od końca 2017 roku dużo mówi się o jego sprzedaży. Ustalono, że część aktywów Deutsche Banku w Polsce ma przejąć bank BZ WBK. W jego ręce przejdzie tylko część detaliczna banku, czyli kwestie klientów indywidualnych, z wyłączeniem kredytów we frankach oraz pionu korporacyjnego i inwestycyjnego.

Deutsche Bank – kłopoty w firmie a Twoje konto osobiste

Z racji, że kwestie klientów indywidualnych Deutsche Banku przechodzą w ręce hiszpańskiego banku BZ WBK, mogą nastąpić zmiany warunków użytkowania Twojego rachunku osobistego, na te które proponuje swoim klientom BZ WBK. Niestety pod kątem finansowym są one znacznie gorsze od warunków Deutsche Banku. Co ciekawe, udziałowcem BZ WBK jest nasz nowy premier – Mateusz Morawiecki.

Przy każdym przeniesieniu konta do innego banku, mogą wystąpić problemy podczas migracji danych do nowego systemu. Uniknij czasowego braku możliwości zalogowania się do swojego konta, problemów z wykonaniem przelewów czy niedziałającej karty. Warto już wcześniej pomyśleć o zmianie konta bankowego lub założeniu nowego, awaryjnego rachunku. Jednak pamiętaj, że dopóki polski Deutsche Bank nie wyprowadzi Twoich środków na zagraniczny rynek, to nie musisz się martwić o swoje pieniądze, pozostawione w Deutsche Banku.

Lokaty i kredyty w Deutsche Banku

Po przejęciu polskiego Deutsche Banku przez BZ WBK, warunki kredytowe mogą się zmienić, ale tylko w zakresie, który nie został objęty dotychczasową umową kredytową. Jeżeli ze swojej strony nie będziesz chciał dokonywać żadnych modyfikacji w umowie, to wszystko zostanie po staremu. Dlatego spłacaj kredyt cierpliwie i nie wykonuj żadnych pochopnych kroków. W przypadku lokat, tym bardziej możesz spać spokojnie. Poczekaj aż Twoje zobowiązanie się zakończy. Może i lokaty w BZ WBK są dość słabo oprocentowane i nie będziesz zbytnio z nich zadowolony, to zawsze po skończeniu umowy możesz wybrać korzystniejszą ofertę.

Co dalej z Deutsche Bankiem?

Wydaje się, że sytuacja Deutsche Banku powoli się stabilizuje. Niemcy musieli sprzedać znaczną część udziałów banku – i nadal to robią – co jednak poprawia jego kondycję. Tak naprawdę większość problemów z Deutsche Bankiem, Niemcy zawdzięczają samym sobie. Szkoda tylko, że polski Deutsche Bank – który zaczął oferować konkurencyjne produkty – niedługo zniknie z rynku dla klientów indywidualnych. Może to wypłynąć niekorzystnie na rynek bankowy w Polsce. Niewykluczone, że spadek konkurencji doprowadzi do wprowadzenia wyższych kosztów za usługi bankowe.


Zobacz także: Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu


Tagi: ,

Story Page