close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Gospodarka Chin a gospodarka USA – czy kiedykolwiek będą sobie równe?

Gospodarka Chin a gospodarka USA – czy kiedykolwiek będą sobie równe?
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Gospodarka Chin już dzisiaj jest największa na świecie i wkrótce gospodarka USA zostanie za nią daleko w tyle. Pod względem gospodarczym Chiny już dawno prześcignęły USA i są na najlepszej drodze, aby te nierówności sukcesywnie powiększać. Dodatkowo, amerykańska przewaga militarna nad Chinami nie jest już tak znaczna jak kiedyś. Czy USA ma jeszcze szansę dogonić Chiny?

Teoretycznie USA produkuje najwięcej, jeżeli przyjrzymy się kursom rynkowym. Jednak niekoniecznie ilość wyprodukowanych towarów świadczy o wzroście gospodarczym. W Chinach ten sam produkt może być nawet o połowę tańszy. Tym samym chińskie PKB ulega pomniejszeniu. Dlatego istotne jest aby w analizach uwzględniać jakość produktów czy parytet siły nabywczej. Porównując ceny tych samych towarów w różnych krajach można lepiej oszacować stan gospodarki danego państwa. Jeśli przy pomocy takiej właśnie miary porównamy USA z Chinami, to Pekin już wyprzedza Waszyngton.

Gospodarka Chin – niekwestionowany zwycięzca?

Zwykło się przyjmować, że Chiny nigdy nie ustępują USA i wygrają z nimi każdą wojnę handlową. Gospodarka Chin silnie ucierpiała po wprowadzeniu przez Prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na określone produkty, na przykład na stal i aluminium. USA zagroziło również Chinom pojawieniem się dodatkowych opłat na inne importowane od nich towary. W związku z tym Chiny na bieżąco śledzą oświadczenia USA w sferze handlowo – inwestycyjnej i przygotowują plan działań odwetowych.

Chińskie przedsiębiorstwa już zaczęły ograniczać inwestowanie w rynek amerykański lub całkowicie zrezygnowały z planów prowadzenia biznesu w Stanach Zjednoczonych. Gospodarka USA może wiele na tym stracić, zwłaszcza w kwestii zakupu oprogramowania. Chiny same mogą zacząć rozwijać własne systemy operacyjne i uniezależnienie się od Stanów Zjednoczonych w tej materii nie będzie stanowić dla nich najmniejszego problemu. Tym bardziej, że za oprogramowaniami stoją  kwestie bezpieczeństwa narodowego.

Gospodarka USA i jej czułe punkty

Chiny to jeden z głównych klientów koncernu Boeing. Ograniczenie zamówień byłoby bardzo odczuwalne dla USA. Co więcej Chińczycy są jednymi z największych nabywców amerykańskich obligacji. Wszelkie manipulacje na rynku tych zobowiązań mogą się okazać dla Amerykanów bardzo bolesne. Chiny to także jeden z najistotniejszych konsumentów ropy naftowej na świecie. Gospodarka USA może znacząco osłabnąć, jeżeli Pekin odejdzie od dolara w handlu ropą i zacznie prowadzić go na przykład w rublach.

Gospodarka Chin górą!

Choć chińska populacja nie należy do najbogatszych na świecie – do tego im jeszcze daleko – to wydaje się, że gospodarka Chin nie ma sobie równych. Przeliczenia dochodu i PKB na danego mieszkańca są istotne z punktu widzenia dobrostanu obywateli danego państwa, ale nie przekładają się na siłę gospodarczą kraju. Tym sposobem poniższe kraje mają najwyższe dochody na osobę na świecie, ale ich gospodarka nie jest czołowa:

  • Katar,
  • Luksemburg,
  • Singapur,
  • Brunei,
  • i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Stosunkowo skromny dochód na osobę w Chinach nie sprawia, że gospodarka Chin jest zacofana. Wręcz przeciwnie, oznacza to, że państwo chińskie ma wiele przestrzeni, żeby rosnąć. Podczas gdy państwa rozwinięte mogą stawać się bogatsze tylko poprzez rozwijanie nowych technologii lub podnoszenie efektywności pracy, to gospodarka Chin ma szansę na rozwój w dużo prostszy sposób. Alternatywą jest dla niej tanie kopiowanie technologii już istniejących i przejmowanie zagranicznych rozwiązań.

Choć gospodarka Chin spowolniła w ostatnich latach, to wciąż rośnie w siłę. Przyrasta średnio o 6 procent rocznie, podczas gdy gospodarka USA wzrasta tylko o 2 procent w skali roku. Jeśli wskaźniki utrzymają się na tym poziomie, to gospodarka Chin w ciągu mniej niż dwóch dekad będzie dwa razy większa niż gospodarka USA.


Zobacz także: Liberland – mini państwo w Europie


Tagi: ,

Story Page