close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Kryzys w USA – czy grozi im kolejny krach na rynku?

Kryzys w USA – czy grozi im kolejny krach?
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Ekonomiści alarmują, że następny kryzys finansowy będzie mieć ponownie swoje źródło w Stanach Zjednoczonych. Rekordowo niskie bezrobocie może zapowiadać nadchodząca recesję. Już teraz można dostrzec pierwsze jej oznaki w USA. Kryzys gospodarczy wydaje się być pewny w najbliższych dwóch latach. Czy kryzys w USA odbije się negatywnie na rynku europejskim?

Sam Bill Gates zabrał głos w sprawie kryzysu finansowego. Nie ma złudzeń, że kryzys w USA wcześniej czy później nastąpi i będzie miał podobne skutki, jak ten w 2008 roku. Równocześnie zapewnia, że świat sobie z nim poradzi. Innowacje i kapitalizm wciąż będą poprawiać sytuację ludzi. Według niego współczesny świat – pomimo nadchodzącego kryzysu – ma się dużo lepiej niż nam się wydaje.

Bill Gates podkreślił, że dzięki osiągnięciom nauki i chęciom ludzi, liczba osób żyjących na świecie w skrajnej biedzie drastycznie spada. Bowiem osób, które muszą wyżyć za 6,50 zł dziennie jest coraz mniej. W 1990 roku w taki sposób żyła ponad 1/3 populacji, a dzisiaj jest to około 1/10 populacji. Według Gatesa, idąc dalej tą drogą, do 2030 roku jesteśmy w stanie zlikwidować biedę na świecie.

USA – kryzys gospodarczy nachodzi?

Niedawno minęło 10 lat od momentu kiedy zaczął się największy kryzys w USA i na całym świecie. Czy historia zatoczy koło? Na pewno obniżka podatków przez Donalda Trumpa dodała skrzydeł gospodarce w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób doszło do wzmocnienia klasy średniej w kraju i firm, które napędzają amerykańskie innowacje, popyt na bardziej zaawansowane produkty i zapewniają długoterminowy rozwój USA. Kryzys gospodarczy jest więc możliwy?

Analitycy przewidują, że mimo to kryzys w USA i tak nastąpi. Obniżka podatków przez Donalda Trumpa opóźni jednak jego pojawienie się oraz pozwoli wejść Stanom Zjednoczonym w  niego dużo łagodniej. Problemy ze zbliżającym się światowym kryzysem może mieć natomiast cała Unia Europejska i Chiny, które borykają się ze sporymi problemami gospodarczymi. Gospodarka Europy wciąż przecież zostaje daleko w tyle za USA.

Kryzys gospodarczy w USA wpłynie na Europę?

Kapitał z Europy ciągle napływa do Stanów Zjednoczonych za sprawą atrakcyjnie oprocentowanych amerykańskich obligacji. Kraje Unii Europejskiej nie stwarzają takich możliwości inwestorom jak USA. Stąd innowacyjne i potężne firmy powstają w USA. Kryzys gospodarczy w Stanach Zjednoczonych może więc w znaczny sposób pokrzyżować plany Europejczykom. Póki co ludzie chętnie kupują dolary, więc ich kurs będzie rósł. Wzrost kursu dolara spowoduje więc, że zadłużonym w USA państwom europejskim wzrosną długi i coraz ciężej będzie im je spłacić.

Dodatkowo Donald Trump 1 czerwca 2018 roku wprowadził cła na stal i aluminium, które są importowane z Europy, Meksyku i Kanady. Nie powinno więc dziwić, że eksport powyższych państw z roku na rok zacznie się zmniejszać, na korzyść USA. Kryzys gospodarczy w krajach europejskich może tylko przyspieszyć na skutek tych zmian. Nowe uregulowania już są dla Europejczyków dużym szokiem i znacznie zaburzają ich wymianę handlową.

Kryzys w USA będzie także problemem dla Polski?

Kryzys z 2008 roku, który dotknął cały świat rozpoczął się właśnie w USA i odczuliśmy go także i my Polacy. Czy tak będzie i tym razem? Po USA jako pierwsze mogą popaść w ruinę rynki azjatyckie, a po nich nadejdzie czas na Europę. Polska jako kraj zaliczany do grupy państw rozwijających się, będzie tym bardziej wrażliwa na wszelkie zachodzące zmiany. Przykładem może być sytuacja z maja, kiedy polski złoty mocno stracił względem dolara, euro czy franka. Złoty był wtedy drugą najsłabszą walutą świata. Niewykluczone, że wiąże się to z konkretnymi problemami polskiej gospodarki.

Kryzys w USA i Europie – czy rozejdzie się po kościach?

Istnieją marne szanse aby kryzys w USA i Europie nie nastąpił. Może jedynie dojść do jego opóźnienia na skutek dwóch czynników:

  • rynek Korei Północnej otworzy się na produkty innych państw,
  • Prezydent USA Donald Trump znów obniży podatki.

Niestety ani w Stanach Zjednoczonych ani w Chinach, na horyzoncie nie pojawiają się – jak  na razie – żadne przełomowe technologie, które mogłyby pobudzić światową gospodarkę. Także i Polska powinna szukać nowych rozwiązań, aby ustrzec się przed nadchodzącym kryzysem.


Zobacz także: Czy cena rosyjskiej ropy będzie rosnąć?


Tagi: ,

Story Page