close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Liberland – mini państwo w Europie

Liberland – mini państwo w Europie
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Niedawno na mapie Europy pojawiło się nowe państwo – Liberland. Położone między Chorwacją a Serbią. Ma być enklawą wolności. Choć nie uzyskało jeszcze międzynarodowego uznania, to już ma swojego prezydenta i prowadzi nabór na obywateli. Czy to mini państwo w Europie ma szansę zaistnieć? Jak zostać jego mieszkańcem?

Liberland nie ma jeszcze swojej konstytucji – jest w fazie przygotowań. Posiada natomiast już swoją stronę internetową. To mini państwo w Europie położone jest na terytorium, do którego rzekomo nikt nie wysuwa roszczeń. Założyciele Liberland przyjęli, że jest to ziemia niczyja. Liberland ma zaledwie 7 metrów kwadratowych powierzchni, co wcale nie czyni go najmniejszym państwem świata. Mniejsze od niego są Watykan i Monako. Liberland usytuowany jest na zachodnim brzegu Dunaju, niedaleko chorwackiej miejscowości Zmajevac. Mini państwo w Europie – bo tak można nazwać Liberland – założył czeski polityk Vít Jedlička.

Liberland – kto nim zarządza?

Vít Jedlička to nie tylko założyciel Liberland, ale także jego prezydent. Należy do czeskiej Partii Wolnych Obywateli. Polityk już teraz zapowiedział, że zamierza wysłać noty dyplomatyczne do rządów Serbii i Chorwacji, z prośbą o oficjalne uznanie Liberland. Podobne prośby chce wystosować w późniejszym czasie do reszty krajów.

Jedlička czuł się zmęczony walką polityczną z socjalistami w swoim kraju. Jego przeciwnicy złośliwie mówili mu aby urzeczywistnił swoje świetne pomysły i założył własne państwo. Vít Jedlička zaskoczył wszystkich i właśnie to zrobił. Czym ma kierować się mini państwo w Europie? Panować ma w nim przede wszystkim wolność. Motto Liberland brzmi: „Żyj i pozwól żyć”.

Jak ma wyglądać życie w Liberland?

W Liberland językiem urzędowym ma być język angielski i czeski. Będzie to republika konstytucyjna z elementami demokracji bezpośredniej. Już teraz istnieje tymczasowy rząd państwa, składający się z prezydenta i 5 ministrów. Opracowany został również wstępny projekt konstytucji. Liberland ma już nawet swoją walutę, flagę i hymn.

Mini państwo w Europie ma nie mieć państwowej służby zdrowia, państwowych emerytur, państwowej edukacji czy ślubów cywilnych. Władza nie będzie wpływać na gospodarkę i wolną wolę obywatela. Każdy będzie mógł posiadać broń ręczną. Liberland ma zajmować się natomiast egzekwowaniem prawa, ochroną obywateli i dyplomacją. Państwo będzie finansowane nie z podatków, tylko z opłaty gruntowej, grzywny za popełnione przestępstwo oraz spontanicznych wpływów.

Jak zostać obywatelem Liberland

Na oficjalnej stronie Liberland wciąż trwa nabór na obywateli nowego państwa. Sprawdź czy i Ty możesz nim zostać. Zgłaszać mogą się wszystkie osoby, które:

  • nie były karane,
  • nie mają komunistycznej bądź nazistowskiej przeszłości,
  • szanują własność prywatną,
  • szanują innych ludzi, niezależnie od ich rasy, pochodzenia etnicznego, religii i orientacji.

W teorii, kryteria kwalifikacyjne wydają się być niezbyt wygórowane. Nie wiadomo jednak jak sytuacja będzie wyglądać w praktyce. Liberland bowiem póki co nie ma żadnego mieszkańca.

Mini państwo w Europie – czy kraina wolności w końcu powstanie?

Ludzie z całego świata bacznie przyglądają się losom nowego państwa Liberland. Szczególne zaciekawienie Liberland wzbudza u wolnościowców, dla których może on okazać się prawdziwym rajem na ziemi. Niektórzy stają się nawet jego sponsorami i osobiście wspierają projekt powstania państwa. Liberland wydaje się być tym bardziej interesujący, że podatki i inne tymczasowe opłaty mają być zakazane. Również cła na dobra, usługi i kapitał będą niedopuszczalne.

Aby nowe mini państwo w Europie mogło zacząć istnieć naprawdę, potrzebne jest jego uznanie przez inne państwa. Tymczasem inne kraje informacje o Liberland odbierają bardziej jako żart. Jego teren jest prawie całkowicie dziewiczy – za wyjątkiem jednego niewielkiego budynku. Liberland nie jest zamieszkany a próby przedostania się na jego obszar uniemożliwia chorwacka policja. Choć istnienie Liberland stoi pod znakiem zapytania, to wybrany został już projekt architektoniczny na zagospodarowanie tego terenu. Teraz pozostaje tylko czekać.


Zobacz także: Kryzys w USA – czy grozi im kolejny krach na rynku?


Tagi: ,

Story Page