close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Notowania z Giełdy Papierów Wartościowych – czy polityka je niszczy?

Notowania z Giełdy Papierów Wartościowych – czy polityka je niszczy?
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Notowania z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie każdego dnia przyprawiają o dreszcze wszystkich zainteresowanych. Jaka będzie przyszłość naszej giełdy? Takie pytanie zadaje sobie codziennie wiele osób. Niestety notowania z Giełdy Papierów Wartościowych w Polsce liczą się na rynku światowym coraz mniej. Od czego tak naprawdę zależy przyszłość giełdy? Ile jest spółek na GPW obecnie?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie z roku na rok traci swoją wysoką niegdyś pozycję. Nie jest już tak silna i nie ma takiej renomy jak kiedyś. Dlaczego? Nie da się ukryć, że nieumiejętne działania polityków prowadzą giełdę w złym kierunku. Wszystko co się na niej dzieje nie jest kwestią przypadku. Ludzie zauważyli, że wiele podejmowanych przez polityków kroków, zaszkodziło ich oszczędnościom i teraz starają się trzymać je z dala od GPW. Na skutek tego, zaledwie 3 procent akcji firm z Giełdy Papierów Wartościowych należy do inwestorów indywidualnych.

Zamiera również zainteresowanie funduszami inwestującymi na giełdzie. Co ciekawe, dużo więcej tracą firmy z udziałem Skarbu Państwa niż spółki prywatne. Notowania z giełdy nie napawają optymizmem. Trzeba więc spróbować uratować to, bez czego Polska nie będzie miała szans na dalszy szybki rozwój, czyli konieczne jest odbudowanie zaufania ludzi do polskiej giełdy.

Ile jest spółek na GPW obecnie?

Liczba notowanych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie waha się w granicach 480. Najważniejszymi indeksami giełdowymi są:

  • WIG,
  • WIG20

Spółki na GPW pogrupowane są według sektorów. Akcje na giełdzie mają firmy z przeróżnych branż, takich jak:

  • górnictwo,
  • biotechnologia,
  • kosmetyki i chemia gospodarcza,
  • wydawnictwa,
  • radio i telewizja,
  • odzież i obuwie,
  • budownictwo,
  • czy biura podróży.

Czy mocno przecenione spółki z GPW mają szansę powrócić do ich okresu świetności? Ile jest spółek na GPW, które będą w stanie tego dokonać? Tak naprawdę szansę na odbicie mają tylko niektóre spośród licznego grona wszystkich spółek. Wśród nich eksperci typują między innymi Rainbow Tours, Grupę Azoty i CCC.

Ile jest spółek na GWP, które wciąż będą tracić?

W Polsce rynek kapitałowy nie jest traktowany przez polityków poważnie. Problem w tym, że rynek i spółki błyskawicznie reagują na nieodpowiedzialne działania polityków. Dużą szansą dla polskiej giełdy byłoby zrealizowanie planu zapowiedzianego przez premiera Mateusza Morawieckiego. Miałby on polegać na przekazaniu 75 procent pieniędzy odłożonych w Otwartym Funduszu Emerytalnym do funduszy inwestycyjnych. W praktyce oznaczałoby to, że środki trafiłyby do samych właścicieli. Dzięki temu pieniądze byłby wolne od woli polityków i naprawdę stałyby się prywatnymi oszczędnościami emerytalnymi.

Notowania z giełdy mają szansę powrócić do przyzwoitych wartości, jeżeli politycy wycofają się z tych wszystkich notowanych na GPW spółek, które nie muszą należeć do państwa. Wymagałoby to następnie dokończenia ich prywatyzacji, najlepiej w oparciu o polski kapitał. Jednocześnie konieczne byłoby wycofanie z giełdy tych spółek, które ze względu na bezpieczeństwo państwa powinny być kontrolowane przez władzę w sposób właścicielski.

GPW wciąż traci solidne fundamenty a notowania z giełdy słabną

Niestety rząd rozważa wprowadzenie podatku FTT, czyli od transakcji finansowanych na rynku kapitałowym. W teorii miałby on przynieść ponad 1,5 miliarda zł zysku do budżetu, ale w praktyce zaszkodzi bardzo poważnie polskiej giełdzie. Wzrost kosztów transakcyjnych sprawi, że handel papierami wartościowymi będzie za drogi i zniechęci to zwłaszcza inwestorów indywidualnych do lokowania swoich pieniędzy na giełdzie. Nie wystarczy bowiem podkreślać ważną rolę giełdy w rozwoju gospodarczym państwa. Istotniejsze są konkretne działania, których wciąż brak. Ile jest spółek na GPW, które będą to nieustannie znosić?


Zobacz także: Narzuty na wynagrodzenia – ile płaci za nas pracodawca?


Tagi: ,

Story Page