close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Opodatkowanie marketów w Polsce – czy zniszczy gospodarkę?

Opodatkowanie marketów w Polsce – czy zniszczy gospodarkę?
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Choć w lipcu 2016 roku nasz rząd uchwalił podatek od handlu detalicznego – czyli tak zwany podatek od marketów – to nie obowiązuje on do dzisiaj. Komisja Europejska skutecznie zablokowała go, twierdząc że naruszone zostały unijne zasady pomocy państwa. Jakie podatki płacą hipermarkety naprawdę? Czy dodatkowe opodatkowanie marketów w Polsce wejdzie w końcu w życie?

Podatek od handlu detalicznego został bezwzględnie zawieszony do 2019 roku. Wprowadzał dwie stawki procentowe od sprzedaży detalicznej:

 1. 0,8 procent – od przychodu między 17 a 170 milionów złotych,
 2. 1,4 procent – od przychodu powyżej 170 milionów złotych.

Komisja Europejska zarzuciła Polsce faworyzowanie przedsiębiorstw z niższymi przychodami oraz przyznanie im widocznej przewagi nad przedsiębiorstwami o dochodach powyżej 170 milionów złotych. Polski rząd postanowił zaskarżyć powyższą decyzję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednak do dnia dzisiejszego Trybunał Sprawiedliwości nie przyjął żadnego stanowiska w tej sprawie. Choć rząd wciąż liczy, że uda mu się obronić przed organem sądowym, to już rozpoczął pracę nad projektem nowelizacji ustawy o podatku od handlu detalicznego.

Jakie podatki płacą hipermarkety obecnie?

Wbrew mitom opodatkowanie marketów w Polsce istnieje. Z roku na rok sieci handlowe płacą fiskusowi coraz więcej. Jakie podatki płacą hipermarkety? Obowiązuje je tak zwany CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Wysokość tego podatku zależy od dochodów danej spółki. Istnieje jednak wiele luk prawnych w tej materii i wiele supermarketów wciąż uchyla się od uiszczania opłat.

Problemem przy egzekwowaniu obowiązku zapłaty jest tak zwany ograniczony obowiązek podatkowy. Wielu podatników, którzy są właścicielami sieci hipermarketów nie mają siedziby firmy ani jej zarządu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Tym samym opodatkowanie marketów w Polsce o takim charakterze odbywać się może tylko od dochodów osiągniętych w naszym kraju. Dochody takie często są jednak sprytnie ukrywane – pewnie sieci handlowe w ogóle nie składają sprawozdań finansowych – co uniemożliwia egzekwowanie należnych fiskusowi opłat.

Opodatkowanie marketów w Polsce w liczbach

Tylko jednego roku sieci handlowe wpłaciły do polskiego budżetu 700 milionów złotych CIT, 2 miliony złotych PIT i 8 milionów złotych VAT. Ile i jakie podatki płacą hipermarkety? Największymi podatnikami wśród handlowców są Jeronimo Martins i Rossmann. Prym w terminowych płatnościach wiedzie firma Jeronimo Martins – właściciel sieci supermarketów Biedronka. Ile pieniędzy zapłaciły fiskusowi supermarkety na przestrzeni ostatnich lat?

 • Jeronimo Martins Polska – właściciel Biedronki – 290 milionów złotych podatku dochodowego w 2015 roku,
 • Rossmann – w 2014 roku – około 138 milionów złotych podatku CIT a w 2015 roku – około 171 milionów złotych,
 • Lidl – 89 milionów złotych,
 • Kaufland – prawie 50 milionów złotych podatku CIT,
 • LPP S.A. – właściciel między innymi sieciówki Reserved odprowadził do polskiego budżetu prawie 38 milionów złotych,
 • sieć Netto – ponad 22 miliony złotych,
 • sklepy odzieżowe H&M – 18 milionów złotych,
 • ZARA Polska – ponad 12 milionów złotych,
 • supermarket Piotr i Paweł – niespełna 4 miliony złotych.

Dodatkowe opodatkowanie marketów w Polsce – czy to na pewno się opłaci?

Nie da się ukryć, że zagranicznie sieci handlowe są bardzo ważnym elementem polskiej gospodarki. Stworzyły ponad 200 tysięcy miejsc pracy. Wartość wszystkich inwestycji osiągnęła blisko 50 miliardów euro. To sprawia, że rynek pracy i rynek inwestycyjny w Polsce pnie się do góry. Dodatkowo zagraniczne sieci handlowe są głównym odbiorcą polskich produktów spożywczych. Niejednokrotnie budują także eksportowy sukces polskiej żywności na całym świecie.

Czy jest sens aby opodatkowanie marketów w Polsce jeszcze wzrosło? Komisja Europejska zaznaczyła, że nie kwestionuje prawa Polski do decydowania o systemie podatkowym ani o celach danych podatków i opłat. Uważa natomiast, że planowane opodatkowanie marketów w Polsce nie byłoby zgodne z prawem Unii Europejskiej. Nie można bowiem faworyzować tylko wybranych przedsiębiorstw. Dawałoby to firmom o niższych obrotach nieuczciwą przewagę ekonomiczną.

Jakie podatki płacą hipermarkety i jaki będą płacić niebawem?

Nie zanosi się, aby spór powstały między Komisją Europejską a Polską został załagodzony w najbliższym czasie. Na chwilę obecną opodatkowanie marketów w Polsce nie zmieni się. Niektóre sieci handlowe nadal na potęgę unikają opodatkowania CIT i wykorzystują skomplikowane instrumenty – które nieznane są naszym organom kontroli – aby ukryć swoją sytuację finansową. Nasze prawo rejestrowe nie jest skonstruowane w taki sposób, aby zmuszać firmy do składania pewnych sprawozdań. Niewykluczone więc, że rząd polski będzie wciąż szukał rozwiązania, aby wprowadzić dodatkowe, bardziej doskonałe opodatkowanie marketów w Polsce.


Zobacz także: Najbogatsi ludzie na świecie – podążaj ich śladami


Tagi: ,

Story Page