close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Referendum Brexit – jaki ma wpływ na europejską gospodarkę?

Referendum Brexit – jaki ma wpływ na europejską gospodarkę?
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Referendum Brexit, czyli w sprawie opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur Unii Europejskiej odbyło się w czerwcu 2016 roku. Wzięło w nim udział aż 72,2 procent osób uprawnionych do głosowania. Za wyjściem z Unii Europejskiej opowiedziało się 51,89 procent głosujących. Czy referendum Brexit ostatecznie przesądziło o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?

Choć oficjalnie Wielka Brytania ma opuścić wspólnotę 29 marca 2019 roku o godzinie 23, to już teraz niektórzy odczuwają tego skutki. Brytyjscy pracodawcy mają problem ze znalezieniem rąk do pracy. Nastąpił znaczący spadek liczby migrantów przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, pomimo że prawo do przemieszczania się i swobodnego przepływu osób – na zasadach europejskich – obowiązuje co najmniej do 31 grudnia 2020 roku.

Brexit może przesunąć się w czasie, jeżeli umowa dotycząca wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie zostanie podpisana do końca tego roku. Parlament Europejski opóźnienie ze swojej strony tłumaczy koniecznością omówienia ustaleń przekazanych im przez Wielką Brytanię. Tymczasem supermarkety w Wielkiej Brytanii już ostrzegają przed 12 – procentowymi podwyżkami produktów spożywczych, jeśli nie dojdzie do podpisania porozumienia.

Brexit – informacje podstawowe

Nastroje w Wielkiej Brytanii od lat wskazywały na to, że będzie ona kiedyś dążyć do wystąpienia ze struktur unijnych. Według zwolenników Brexitu, Unia Europejska ograniczała suwerenność Wielkiej Brytanii poprzez konieczność ciągłego podporządkowywania się prawu unijnemu. Dodatkowo duża część Brytyjczyków miała poczucie, że Unia Europejska przeszkadza im w rozwoju gospodarczym.

Wynik referendum Brexit zszokował opinię publiczną. Przed rozpoczęciem kampanii referendalnej zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej mieli znaczącą przewagę w sondażach. Po ogłoszeniu wyniku referendum Brexit premier David Camreon – który był za pozostaniem Wielkiej Brytanii w unii – podał się do dymisji. Jego następczyni Theresa May utworzyła rząd, który do dzisiaj negocjuje z Unią Europejską warunki Brexit. Informacje o wystąpieniu z unii na nowo rozbudziły dyskusje na temat niepodległości Szkocji, której mieszkańcy w większości opowiedzieli się za pozostaniem w strukturach europejskich.

Brexit – informacje istotne dla Europy

Komisja Europejska w 16 – stronicowym dokumencie wskazała, jakie będą konsekwencje prawne wyjścia Wielkiej Brytanii z unii dla obywateli, przedsiębiorstw i administracji. Bruksela ostrzega przed Brexit. Informacje, które podaje obejmują między innymi zakłócenia w łańcuchach dostaw. Może dojść do znacznych utrudnień w handlu a możliwość swobodnego przemieszczania się może zostać ograniczona.

Konsultowany jest pomysł wprowadzenia wiz dla obywateli unijnych chcących podróżować do Wielkiej Brytanii i dla Brytyjczyków chcących odwiedzić któryś z krajów członkowskich. Na razie Bruksela nie podała jednak żadnych oficjalnych informacji na ten temat. Jedno jest pewne – Wielka Brytania nie będzie już miała tych samych praw, co członkowie Unii Europejskiej. Stanie się tak zwanym państwem trzecim.

Skutki Brexitu są odczuwalne dla niektórych już od dłuższego czasu. Zainteresowanie pracą na wyspach znacząco zmalało. Pracodawcy nie mają już takich możliwości wyboru pracownika jak dotychczas. Decydują się więc na podnoszenie pensji swoim stałym pracownikom, aby Ci nie zmieniali zatrudnienia i pozostali w firmie.

Brexit – informacje, które mogą zmienić wszystko  

Niedługo po przeprowadzonym referendum Brexit, 4 miliony Brytyjczyków podpisało się pod petycją o przeprowadzenie nowego głosowania w tej sprawie. Czy kolejne referendum i zmiana decyzji jest jeszcze możliwa? Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wydaje się w obecnej sytuacji niemal pewne a wszelkie działania przeciwników Brexitu traktowane są bardziej jako manifestacja niezadowolenia, bez szans na zmianę zapadłej decyzji.


Zobacz także: Projekt 500 zł na dziecko – nieudana akcja rządu?


 

Tagi: ,

Story Page