close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Spekulacja na giełdzie – skupienie na cenie, a nie wartości

Spekulacja na giełdzie – skupienie na cenie, a nie wartości
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Spekulacja na giełdzie jest pojęciem kojarzącym się negatywnie. U źródła zwrot ten nie oznacza działania na granicy prawa, a raczej alternatywną formę inwestowania. O ile inwestor skupia się na skutku długofalowym, rynkowych trendach i ocenie pełnej wartości przedsiębiorstwa, o tyle spekulanta interesują tylko i wyłącznie zmiany kursowe w krótkiej perspektywie czasowej.

Spekulacja na giełdzie od lat kojarzy się zdecydowanie negatywnie. Za takie postrzeganie społeczne tego pojęcia odpowiadają jednak w dużej mierze media. To one przy okazji wykrycia oszustw giełdowych związanych z wypływem informacji na temat firm bardzo często mówiły o spekulantach. To jednak krzywdzące przedstawienie sytuacji. Spekulant w większości przypadków nie jest oszustem działającym na granicy prawa. Spekulacje finansowe są bowiem bardzo naturalnym elementem rynku giełdowego nastawionym na szybki zysk.

Spekulacja na giełdzie jest znana od połowy XX wieku!

Choć spekulacja na giełdzie wydaje się być terminem mocno współczesnym, z całą pewnością tak nie jest. Na istnienie zjawiska wskazywał już w pierwszej połowie XX wieku Benjamin Graham – inwestor i filozof praktycznego inwestowania z Wall Street. Tak właściwie to on był jedną z pierwszych osób, które oficjalnie zaczęły mówić o podziale na spekulantów i inwestorów. Także to on określił główne cechy opisujące obydwie grupy graczy giełdowych.

Inwestowanie na giełdzie kojarzy się przede wszystkim z podejmowaniem bardzo przemyślanych kroków. Zanim ktoś zdecyduje się na zakup akcji przedsiębiorstwa, powinien uzyskać szeroką wiedzę na jego temat i na temat perspektyw rozwojowych całej branży. Powinien znać jego kondycję finansową, wizję rozwojową oraz wiedzieć czy oferowane przez nią produkty są lub będą pożądane na rynku. Inwestor lokuje swoje środki i staje się dla firmy partnerem. Tego samego nie da się powiedzieć jeżeli chodzi o spekulacje finansowe.

Spekulacja na giełdzie to inwestowanie krótkofalowe

Spekulacja na giełdzie nie wymaga tak szerokiego oglądu sytuacji. Kupujący tak właściwie może nie wiedzieć o firmie praktycznie nic. Wystarczy, że widzi w jaki sposób zmienia się cena jej akcji oraz jakie trendy panują obecnie na samej giełdzie. Spekulanta w żadnym razie nie interesuje inwestycja długofalowa. On chce ciągle przelewać swój kapitał z jednych na drugie akcje – chce kupować tanio i sprzedawać drogo. To niestety model postępowania dość ryzykowny. Z drugiej strony ryzyko pozwala zmaksymalizować korzyści finansowe i daje możliwość osiągnięcia ich w krótkim czasie.

Jakie ryzyko niosą ze sobą spekulacje finansowe? Dynamika zmian i inwestowanie w przedsiębiorstwa oraz branże, które nie do końca się zna sprawia, że gracz giełdowy zawsze może podjąć złą decyzję. Zawsze może kupić akcje, które zaczną tracić na wartości z minuty na minutę, ewentualnie zareagować nerwowo w razie pojawienia się wzrostu i zbyt wcześnie je sprzedać. Spekulacja na giełdzie i zysk z niej wynikający w dużej mierze zależą od nastrojów zakupowych innych uczestników rynku. A to oznacza, że można je porównać chyba tylko do ruletki.

Spekulacje finansowe wiążą się z kilkoma wątpliwościami

Spekulacja na giełdzie wiąże się z jeszcze jedną wątpliwością. A ta dotyczy relacji z rynkiem. Przy inwestowaniu i budowaniu długofalowej strategii, każda osoba kupująca akcję przedsiębiorstwa zyskuje. Wszyscy mają bowiem identyczną stopę zwrotu i mogą się nią cieszyć na wielu poziomach – czy to wzroście wartości portfela giełdowego, czy po wypłacie dywidendy. Spekulacje finansowe sprawiają z kolei, że zysk spekulanta wynika przede wszystkim ze straty zanotowanej przez innego gracza.


Zobacz także: Dlaczego opieka zdrowotna w USA jest taka droga?


 

Tagi:

Story Page