close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Jak wpłynie spotkanie OPEC na przyszłość ropy naftowej?

Jak wpłynie spotkanie OPEC na przyszłość ropy naftowej?
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Ropa naftowa obok gazu pozostaje wciąż najważniejszym źródłem energii na świecie.  Szacuje się, że stan taki utrzyma się co najmniej do 2040 roku. Ma stanowić 27 procent światowego zapotrzebowania na energię. W USA jej notowania wciąż lekko rosną. Co to jest OPEC? Jakie skutki może mieć spotkanie OPEC?

Raporty wskazują, że ropa naftowa w ciągu następnych dwóch dziesięcioleci nadal będzie liderem na światowym rynku źródeł energii. Jej zapotrzebowanie ma być średnio o 2 procent wyższe od jej największego konkurenta – gazu. Pomimo wciąż rosnącego znaczenia odnawialnych źródeł energii, pozycja ropy naftowej nie będzie słabnąć. Jednak popyt na nią będzie rosnąć wolniej – w porównaniu z innymi źródłami energii.

Co to jest OPEC?

OPEC to Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Została utworzona w 1960 roku. Ma swoją siedzibę w Wiedniu. Idąc dalej – co to jest OPEC? Po co OPEC? Jej głównym celem jest kontrolowanie światowego wydobycia ropy naftowej. Do OPEC należy obecnie 15 krajów. Są to:

 • Algieria,
 • Angola,
 • Arabia Saudyjska,
 • Ekwador,
 • Gabon,
 • Gwinea Równikowa,
 • Irak,
 • Iran,
 • Katar,
 • Kuwejt,
 • Libia,
 • Nigeria,
 • Wenezuela,
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie,
 • oraz Kongo.

Szacuje się, że kraje OPEC kontrolują aż 40 procent światowego wydobycia ropy naftowej. Organizacja skupia głównie tych, którzy mają jej największe rezerwy na świecie. Co więcej, rangi OPEC dodaje fakt, że rezerwy te stanowią ponad 70 procent wszystkich znanych rezerw.

Spotkanie OPEC – czy zadecyduje o losach ropy naftowej?

Spotkanie OPEC – na nim dokonywana jest analiza rynku ropy naftowej i na tej podstawie sporządzany jest raport roczny. Pierwszy taki raport został opublikowany w 2007 roku. Najnowszy dokument z 2018 roku jest jedenastym z kolei. Raport powinien uwzględniać obecne trendy i wyzwania dla przemysłu naftowego. Najświeższe spotkanie OPEC miało miejsce 22 czerwca.

Czerwcowe spotkanie OPEC z 10 innymi krajami produkujących ropę naftową – w tym z Rosją –  przyniosło następujące rezultaty:

 • nastąpi zwiększenie wydobycia ropy naftowej o około 1 milion baryłek dziennie, czyli o 1 procent globalnej podaży,
 • do radykalnego zwiększenia wydobycia surowca nalegała głównie Rosja i Arabia Saudyjska,
 • przedstawiciel Iranu nie zgodził się z prezentowanymi postulatami i opuścił miejsce obrad,
 • na postulaty przyjęte na spotkaniu OPEC odpowiedział Prezydent USA, nie wykluczając możliwości ukarania Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową za manipulowanie cenami ropy.

Czy kiedykolwiek zabraknie ropy naftowej?

Co to jest OPEC? To również organizacja, która zajmuje się tworzeniem prognoz dla rynku ropy naftowej. Statystyki są przygotowywane w średniej i długiej perspektywie. Przedstawiciele krajów OPEC zgodnie twierdzą, że przemysł ten będzie notował ciągłe wzrosty. Prawie każde spotkanie OPEC kończy się wystosowaniem stanowiska, że paliwa kopalne – w tym ropa – są najtańszym surowcem i dostępnym dla wszystkich. Zapotrzebowanie na ropę ma rosnąć średnio 10 procent w skali roku. Według szacunków w 2040 roku popyt na nią będzie wynosił 103,5 miliona baryłek dziennie.

Jednak wszelkie prognozy mają to do siebie, że nie są w stanie uwzględnić wszystkich zmian politycznych i technologicznych, a które mogą zmniejszać popyt na ropę naftową. Na skutek restrykcyjnych zmian gdzieniegdzie może dojść do całkowitego wyeliminowania zapotrzebowania na nią. Niewykluczone, że znacznie poprawi się wydajność samochodów oraz wzrośnie liczba aut elektrycznych. Od dłuższego czasu wiele mówi się o negatywnym wpływie na środowisko pojazdów zasilanych ropą naftową i o konieczności wprowadzenia na rynek większej liczby samochodów, wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jeżeli powyższe działania  przybiorą na sile – to wbrew zapewnieniom, które przyniosło spotkanie OPEC – może dojść do dużego spadku zapotrzebowania na ropę.


Zobacz także: Gospodarka Chin a gospodarka USA – czy kiedykolwiek będą sobie równe?


Tagi: ,

Story Page