close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Wybory w USA – czy mają wpływ na amerykańską gospodarkę?

Wybory w USA – czy mają wpływ na amerykańską gospodarkę?
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Ostatnie wybory w USA na prezydenta zszokowały świat. Prawie pewne było, że to Hilary Clinton obejmie prezydencki fotel. Tymczasem nieoczekiwanie zwyciężył Donald Trump. W pierwszym momencie inwestorzy nie kryli przerażenia. Jednak rynek akcji szybko się uspokoił a emocje opadły. Jak ostatnie wybory w USA wpłynęły na amerykańską gospodarkę? Czy jest się czego obawiać?

Wbrew pozorom wybór republikanina na urząd prezydenta w USA może mieć pozytywny wpływ na amerykańską gospodarkę oraz część sektorów reprezentowanych na amerykańskiej giełdzie. Dlaczego te wybory w USA mogą przynieść dobre zmiany? Ponieważ historycznie,  gdy urząd prezydenta był pod pieczą republikanów, to sektor finansowy miał się dużo lepiej niż za rządów demokratów. Również program wyborczy Donalda Trumpa na to wskazuje. Zatem bardzo prawdopodobne jest, że na zwycięstwie Trumpa skorzystają banki i inne spółki finansowe. Tymczasem dowiedz się jak wybiera się Prezydenta USA.

Najbardziej skomplikowany system wyborczy świata, czyli jak wybiera się Prezydenta USA

Stany Zjednoczone bez wątpienia mają jeden z najbardziej skomplikowanych systemów wyborczych na świecie. Kampania prezydencka niejednokrotnie trwa nawet rok. Często zdarza się też, że wybory wygrywa kandydat, który nie uzyskał największej liczby głosów. Jak wybiera się Prezydenta USA?

Aby zostać Prezydentem Stanów Zjednoczonych trzeba spełnić trzy podstawowe warunki:

  1. urodzić się na terenie Stanów Zjednoczonych,
  2. mieć minimum 35 lat,
  3. zamieszkiwać USA od co najmniej 14 lat.

Wybory w USA – etap wyłaniania kandydatów

Dwie główne amerykańskie partie, czyli republikanie i demokraci w okresie od lutego do czerwca wybierają tak zwanych delegatów. Z kolei wybrani delegaci, na krajowej konwencji partii wyznaczają kandydata na prezydenta. Etap wyłaniania kandydatów na prezydenta może przybrać dwie formy – w zależności od stanu:

  1. primaries – dzielą się na „open primaries” i „closed primaries”. „Closed primaries” –

w głosowaniu biorą udział tylko zarejestrowani wyborcy danej partii. „Open primaries” – w głosowaniu mogą brać udział wszyscy, niezależnie od tego czy są zarejestrowani czy nie oraz niezależnie od światopoglądu,

  1. caucuses – zarejestrowani wyborcy partii wysłuchują zwolenników danego kandydata. Również sami mogą zabrać głos i zaprezentować argumenty przemawiające za swoim faworytem. Na koniec przeprowadzone jest jawne głosowanie. Caucuses organizuje się w jednym czasie w całym stanie, tak więc nawet kilka tysięcy lokali działa w jednym momencie.

Wybory w USA – bezpośrednie i elektorskie

Gdy zakończy się etap wyłaniania kandydatów, obie partie organizują konwencje krajowe, na których ostatecznie podaje się informację odnośnie kandydatur na Prezydenta USA. Jak wybiera się Prezydenta USA? Wybory w USA na prezydenta odbywają się zawsze w pierwszy wtorek listopada. Wyborcy głosują w sposób bezpośredni, ale nie na samego kandydata, tylko na elektorów. Każdy stan ma tylu elektorów, ilu reprezentantów w dwuizbowym parlamencie. Podczas głosowania ogólnokrajowego obowiązuje zasada „zwycięzca bierze wszystko”. Jeżeli dany kandydat wygrywa choć jednym głosem, to ostatecznie zabiera wszystkie głosy przysługujące stanowi, w którym zwyciężył.

Jeżeli żaden kandydat nie zdobył większości absolutnej w wyborach elektorskich to prezydenta wskazuje Izba Reprezentantów a Senat wiceprezydenta. Podobna sytuacja występuje, gdy dojdzie do remisu. Ciekawostką jest, że w każdych wyborach Texas głosuje na Republikanina a Nowy Jork na Demokratę. Kluczem do zwycięstwa są więc tak zwane swing states, czyli stany, które w różnych wyborach głosują na innych kandydatów. Są nimi między innymi: Colorado, Ohio, Pennsylvania czy Virginia.

Jak wybory w USA wpłynęły na gospodarkę?

Po ostatnich wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych silnie wzrósł sektor finansowy, budowlany i obronny. Amerykańskie obligacje znacząco potaniały i przewiduje się, że wciąż będą tanieć. Zapowiadane przez Donalda Trumpa obniżenie podatków zapewne przyczynia się do wzrostu cen w gospodarce USA. Niemniej jednak wyniki finansowe spółek w USA pozytywnie zaskoczyły inwestorów. Amerykańskie przedsiębiorstwa są w coraz lepszej kondycji a amerykański indeks giełdowy S&P500 osiąga rekordowe poziomy.


Zobacz także: Referendum Brexit – jaki ma wpływ na europejską gospodarkę?


 

Tagi: ,

Story Page