close
Breaking news

Ropa naftowa obok gazu pozostaje wciąż najważniejszym źródłem energii na ...read more Metale szlachetne służyły kiedyś jako środek płatniczy. Od zawsze były oz...read more Po pierwszym kwartale 2018 roku Deutsche Bank ogłosił, że jego zyski spadły ...read more

Złoto czy srebro? Czyli jak inwestować w metale szlachetne

Metale szlachetne służyły kiedyś jako środek płatniczy. Od zawsze były oznaką luksusu – symbolizowały majętność, wysoką pozycję społeczną i władzę. Dzisiaj stanowią lokatę kapitału, będąc ciekawym i nietuzinkowym sposobem inwestowania. W co inwestować – złoto czy srebro? Gdzie trzymać złoto?

 

Złoto to popularny kruszec, w którym wiele osób chętnie lokuje swój kapitał na trudne czasy. Obecnie nie natrafisz na problemy związane z nabyciem sztabek złota czy złotych monet inwestycyjnych. Inwestycja w złoto postrzegana jest jako bardzo bezpieczna, pomimo okresowych wahań cen złota na rynku. Kupno złota coraz częściej staje się formą zabezpieczania swojego majątku.

 

Srebro, w przeciwieństwie do złota kojarzone jest z czymś tanim i dużo mniej atrakcyjnym. Można jednak inwestować w nie tak samo efektywnie. Oba metale – złoto czy srebro – stanowiły podstawę systemów monetarnych i mogą być towarami przemysłowymi. Srebro niejednokrotnie przewyższa złoto! Ma bowiem bogatszą tradycję i stosowane było od zawsze przez masy. Złotem natomiast posługiwali się tylko ludzie o wysokiej pozycji społecznej. Wymianą towarową kiedyś bezsprzecznie rządziło srebro. Jak jest dzisiaj? Złoto czy srebro – w co zainwestować swoje pieniądze?

 

Złoto czy srebro – od czego zacząć inwestowanie?

Wahasz się w co zainwestować – złoto czy srebro? Na pewno rynek srebra jest o wiele mniejszy niż rynek złota. W związku z tym, rynek srebra jest dużo bardziej elastyczny. Jeżeli dojdzie do wzrostu cen metali szlachetnych, to cena srebra podniesie się w większym stopniu niż cena złota. Oczywiście cena srebra jest dużo niższa niż cena złota. Jeżeli względy finansowe są u Ciebie decydujące, to już wiesz czy wybrać złoto czy srebro.

 

Zużycie srebra w przemyśle stale wzrasta, ale równocześnie jego wydobycie spada, a państwowe rezerwy srebra stale się zmniejszają. Tak naprawdę życie bez srebra nie istniałoby obecnie, ponieważ srebro najlepiej przewodzi prąd i ciepło oraz odbija światło. Popyt na nie będzie stale wzrastał.

 

Jeśli zdecydujesz się jednak zainwestować w złoto, to pamiętaj aby kupić je z wiarygodnego źródła. Na pewno dobrą inwestycją nie jest zakup złotej biżuterii lub innych złotych ozdób – takie gadżety kosztują zdecydowanie więcej niż wart jest kruszec, z którego zostały wykonane. Stawiając na inwestowanie w złoto, kupuj najlepiej sztabki, które są numerowane i pochodzą od znanych producentów.

 

Gdzie trzymać złoto?

Gdy już bezpiecznie kupisz złoto to musisz podjąć kolejną decyzję gdzie trzymać złoto. Sztabki złota czy złote monety musisz ulokować w bezpiecznym miejscu. Miejsce na półce obok książek czy Twoja piwnica nie będzie zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Po pierwsze dlatego, że będziesz je mieć pod ręką i będzie korciło Cię, aby szybko się go pozbyć. Po drugie, może stać się łatwym łupem dla złodzieja. Jeżeli już zdecydujesz się na przechowywanie złota w domu, to odpowiednio się do tego przygotuj.

 

Gdzie trzymać złoto w domu? Najlepiej zakup dobrej jakości sejf. Wiązać się to będzie oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale wydatek może się opłacić. Z pozoru bardzo bezpieczna skrytka w Twoim domu, może okazać się łatwa do znalezienia przez potencjalnego złodzieja. Bez względu jednak na to co wybierzesz, warto abyś ubezpieczył posiadane złoto.

 

Jeżeli nie zdecydujesz się trzymać złota w domu, to gdzie trzymać złoto poza mieszkaniem? Możesz przechowywać je w skrytce bankowej. Na pewno rozwiązanie to będzie bezpieczniejsze od trzymania kruszcu w domu, jednak musisz liczyć się z kosztami. Za wynajęcie tego typu skrytki banki niejednokrotnie żądają nawet kilkaset złotych rocznie. Możesz też przechowywać kruszec w depozycie sprzedawców – wtedy dostęp do własnych zasobów złota będziesz miał mocno ograniczony, ale za to będziesz mieć pewność, że łatwo się go nie pozbędziesz.

Story Page