close
Breaking news

Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa ...read more

Złoto czy srebro? Czyli jak inwestować w metale szlachetne

Złoto czy srebro? Czyli jak inwestować w metale szlachetne
Newsy Prawne » Gospodarka » Monopol na wolnym rynku – struktura rynkowa zawsze dąży do gromadzenia? Przykłady monopolu

 

Metale szlachetne służyły kiedyś jako środek płatniczy. Od zawsze były oznaką luksusu – symbolizowały majętność, wysoką pozycję społeczną i władzę. Dzisiaj stanowią lokatę kapitału, będąc ciekawym i nietuzinkowym sposobem inwestowania. W co inwestować – złoto czy srebro? Gdzie trzymać złoto?

Złoto to popularny kruszec, w którym wiele osób chętnie lokuje swój kapitał na trudne czasy. Obecnie nie natrafisz na problemy związane z nabyciem sztabek złota czy złotych monet inwestycyjnych. Inwestycja w złoto postrzegana jest jako bardzo bezpieczna, pomimo okresowych wahań cen złota na rynku. Kupno złota coraz częściej staje się formą zabezpieczania swojego majątku.

Srebro, w przeciwieństwie do złota kojarzone jest z czymś tanim i dużo mniej atrakcyjnym. Można jednak inwestować w nie tak samo efektywnie. Oba metale – złoto czy srebro – stanowiły podstawę systemów monetarnych i mogą być towarami przemysłowymi. Srebro niejednokrotnie przewyższa złoto! Ma bowiem bogatszą tradycję i stosowane było od zawsze przez masy. Złotem natomiast posługiwali się tylko ludzie o wysokiej pozycji społecznej. Wymianą towarową kiedyś bezsprzecznie rządziło srebro. Jak jest dzisiaj? Złoto czy srebro – w co zainwestować swoje pieniądze?

Złoto czy srebro – od czego zacząć inwestowanie?

Wahasz się w co zainwestować – złoto czy srebro? Na pewno rynek srebra jest o wiele mniejszy niż rynek złota. W związku z tym, rynek srebra jest dużo bardziej elastyczny. Jeżeli dojdzie do wzrostu cen metali szlachetnych, to cena srebra podniesie się w większym stopniu niż cena złota. Oczywiście cena srebra jest dużo niższa niż cena złota. Jeżeli względy finansowe są u Ciebie decydujące, to już wiesz czy wybrać złoto czy srebro.

Zużycie srebra w przemyśle stale wzrasta, ale równocześnie jego wydobycie spada, a państwowe rezerwy srebra stale się zmniejszają. Tak naprawdę życie bez srebra nie istniałoby obecnie, ponieważ srebro najlepiej przewodzi prąd i ciepło oraz odbija światło. Popyt na nie będzie stale wzrastał.

Jeśli zdecydujesz się jednak zainwestować w złoto, to pamiętaj aby kupić je z wiarygodnego źródła. Na pewno dobrą inwestycją nie jest zakup złotej biżuterii lub innych złotych ozdób – takie gadżety kosztują zdecydowanie więcej niż wart jest kruszec, z którego zostały wykonane. Stawiając na inwestowanie w złoto, kupuj najlepiej sztabki, które są numerowane i pochodzą od znanych producentów.

Gdzie trzymać złoto?

Gdy już bezpiecznie kupisz złoto to musisz podjąć kolejną decyzję gdzie trzymać złoto. Sztabki złota czy złote monety musisz ulokować w bezpiecznym miejscu. Miejsce na półce obok książek czy Twoja piwnica nie będzie zbyt rozsądnym rozwiązaniem. Po pierwsze dlatego, że będziesz je mieć pod ręką i będzie korciło Cię, aby szybko się go pozbyć. Po drugie, może stać się łatwym łupem dla złodzieja. Jeżeli już zdecydujesz się na przechowywanie złota w domu, to odpowiednio się do tego przygotuj.

Gdzie trzymać złoto w domu? Najlepiej zakup dobrej jakości sejf. Wiązać się to będzie oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale wydatek może się opłacić. Z pozoru bardzo bezpieczna skrytka w Twoim domu, może okazać się łatwa do znalezienia przez potencjalnego złodzieja. Bez względu jednak na to co wybierzesz, warto abyś ubezpieczył posiadane złoto.

Jeżeli nie zdecydujesz się trzymać złota w domu, to gdzie trzymać złoto poza mieszkaniem? Możesz przechowywać je w skrytce bankowej. Na pewno rozwiązanie to będzie bezpieczniejsze od trzymania kruszcu w domu, jednak musisz liczyć się z kosztami. Za wynajęcie tego typu skrytki banki niejednokrotnie żądają nawet kilkaset złotych rocznie. Możesz też przechowywać kruszec w depozycie sprzedawców – wtedy dostęp do własnych zasobów złota będziesz miał mocno ograniczony, ale za to będziesz mieć pewność, że łatwo się go nie pozbędziesz.


Zobacz także: Notowania z Giełdy Papierów Wartościowych – czy polityka je niszczy?


Tagi: , ,

Story Page